Παρασκευή 10 Ιουνίου 2011

Τα πιστόλια του Ντάλας

Έχοντας 13/19 τρίποντα (!) επικράτησαν της Χιτ στο Ντάλας με 112-103 κι έφτασαν στο 3-2 με τη σειρά των τελικών να μεταφέρεται πλέον μέχρι το τέλος στο Μαϊάμι. Κορυφαίος με 29 πόντους ο Νοβίτσκι, εξαιρετικοί και οι Τέρι και Μπαρέα. Τριπλ-νταμπλ από τον μοιραίο στο τέλος Λεμπρόν, ηρωική εμφάνιση από τον λαβωμένο Ουέιντ.

Ο αγώνας

Με τον Τζέισον Κιντ να δίνει το ρυθμό στην άμυνα χάρη σε δύο κλεψίματα και τον Ντιρκ Νοβίτσκι να ξεκινά «ζεστός», οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με 13-6. Ο Λεμπρόν Τζέιμς ξεκίνησε με νευρικότητα (air-ball το πρώτο του σουτ) και 1/4 δίποντα, αλλά όχι και ο Ντουέιν Ουέιντ που κράτησε την ομάδα του στο ματς μειώνοντας σε 23-19 με 8 πόντους. Ο τραυματισμός του τελευταίου (αιμάτωμα στο μηρό από γονατιά του Μπράιαν Κάρντιναλ) και η απόσυρσή του στον πάγκο δεν επηρέασε το Μαϊάμι, αφού παρά τους 9 πόντους του Τάισον Τσάντλερ και την κακή εμφάνιση του Λεμπρόν (2π. με 1/4 δίποντα και 2 λάθη) κατάφερε να ολοκληρώσει το δωδεκάλεπτο προηγούμενο (30-31) χάρη σε ένα απίθανο τρίποντο του Μάριο Τσάλμερς από τη σέντρα με την εκπνοή.

Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Κρις Μπος είχαν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο ξεφεύγοντας με +6 (46-52). Η επιμονή των «Μαβς» σε ορθολογικό μπάσκετ επιβραβεύτηκε και παρά την άνοδο στην απόδοση του Λεμπρόν Τζέιμς ο Ντιρκ Νοβίτσκι οδήγησε την ομάδα του σε ένα επί μέρους σκορ 12-2 και σε προβάδισμα 58-54. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 60-57 και τον Γερμανό σούπερ σταρ με 16 πόντους (6/9 δίποντα, 4/4 βολές), 10 εκ των οποίων στο δεύτερο δωδεκάλεπτο.

Το Ντάλας έφτασε στο +6, 75-69, στις αρχές της επανάληψης έχοντας σε εκείνο το σημείο 8/12 τρίποντα με 8 πόντους του Χουάν Χοσέ Μπαρέα. Η επιστροφή του Ντουέιν Ουέιντ στο παρκέ μετά από επτάμισι λεπτά εκτός μάχης στο τρίτο δωδεκάλεπτο δε βοήθησε το Μαϊάμι και η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ έφτασε σε προβάδισμα εννέα πόντων (80-71) για πρώτη φορά στη σειρά των τελικών, αλλά η Χιτ κατόρθωσε να κλείσει την περίοδο στο -5 (84-79).

Το κρυφό όπλο των Μάβερικς στην τελευταία περίοδο ήταν ο Χουάν Χοσέ Μπαρέα. Ο βραχύσωμος Πορτορικανός έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Μαϊάμι και έφερε την ομάδα του στο 88-81. Η απάντηση του Έρικ Σπόελστρα λεγόταν... Ουντόνις Χάσλεμ, καθώς ο σέντερ της Χιτ αξιοποιώντας τις εξαιρετικές πάσες των Ουέιντ και Τζέιμς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (95-96), που έφτασε στο +4 με τρίποντο του Ουέιντ (95-99) τριάμισι λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς. Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Λεμπρόν Τζέιμς, οι Τεξανοί με ένα επί μέρους 10-1 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τζέισον Κιντ 1:26 πριν το τέλος προηγήθηκαν με 105-100. Η χαριστική βολή στο Μαϊάμι δόθηκε από ένα φοβερό τρίποντο του Τζέισον Τέρι πάνω σε άμυνα, 33,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που έγραψε το 108-101.

Ο έκτος αγώνας της σειράς των τελικών θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας (3:00) στο Μαϊάμι. Αν χρειαστεί έβδομο ματς θα γίνει ξανά στην έδρα της Χιτ τα ξημερώματα της Τετάρτης.